Uncategorized

A duhen qëruar frutat e perimet?

Nuk diskutohet që frutat e perimet duhen konsumuar sa më tepër, por me apo pa lëkurë? Shumë njerëz ë largojnë për preferencë, zakon ose për të ulur sasinë e mikrobeve ndaj të cilave ekspozohen. Por kujtoni: – lëkurat kanë shumë nutrientë. Për shembull 1 mollë e plotë ka 332% më shumë vitamin K, 142% më shumë vitamin A, 115% më shume vitamin C d …

November 8, 20210 comments
Uncategorized

Frutat e perimet e nëntorit

Me ardhjen e nëntorit të ftohtë edhe perimet e frutat nisin të ndryshojnë. Ndër perimet, më e spikatura është lulelakra, e pasur me vitamina C, A dhe B si dhe acid folik, megnez e kalium. Gjithashtu brokoli, panxhari, selinoja, kungulli, patatet e ëmbla, preshi dhe karrotat. Ndër frutat me e spikatura është mandarina, me një ngarkesë të lartë vitami …

November 8, 20210 comments
Uncategorized

Si të ushqehem kur jam me diarre?

Pavarësisht nëse diarreja juaj është shkaktuar apo jo nga ushqimi, duhet të tregoni kujdes me ato cfarë konsumoni. Përzgjidhni fibrat e duhura! Fibrat janë dy llojëshe: të tretshme e të patretshme. Këto të fundit do ta përkeqësojnë irritimin dhe inflamacionin që keni tashmë në zorrë. Ndërsa fibrat e tretshme, do e ulin irritimin dhe do thithin disa …

November 8, 20210 comments
Uncategorized

A ndiheni të lodhur pas një vakti?

Keni ngrënë vaktin tuaj dhe sapo e përfundoni ndiheni të lodhur. Arsyeja qëndron vetëm te vakti që keni konsumuar. Nëse ai përbëhet nga karbohidrate të shpejta, ka të ngjarë që të rrisë insulinën menjëherë, sheqernat do futen brenda qelizave, do shpenzohen e shumë shpejt do ndiheni të lodhur dhe do keni nevojë për vakt tjetër! Nëse do konsumoni edhe …

November 8, 20210 comments
Uncategorized

Pse sheqeri përkeqëson kancerin?

Me termin sheqer u referohemi karbohidrateve të tretshme monosakaride si glukoza, fruktoza e galaktoza ose disakaride si sakaroza, maltoza e laktoza. Sa më tepër molekula në zinxhir të ketë një sheqer ose një karbohidrat, aq më kompleks bëhet e për pasojë aq më gradualisht do tretet. Karbohidratet e thjeshta kanë indeks glicemik të lartë, pra rrisin …

November 8, 20210 comments
Uncategorized

Si të konsumoj pak mërkur me dietën?

Mërkuri është një element i cili përdoret në termometra, valvula, llampa, por mund të jetë i pranishëm edhe në formë të lëngshme në ujërat e ndotura. Ekspozimi i vazhdueshëm i trupit njerëzor mund të sjell një sërë sëmundjesh, në tru, veshka ose mëlci. Lajmi i mirë është se mërkuri nuk është karcinogjen, por në sasi të larta është neurotoksik. Mërk …

November 8, 20210 comments
Uncategorized

Inflamacioni i zorrës: Si ta kuptojmë?

Pyetja që më bëjnë vazhdimisht pacientët e mi është a duhet ta bëjmë testin e intolerancës? Çfarë nënkupton në të vërtetë ai? Pse është aq i rëndësishëm performimi i tij si duhet? Rëndësia e testit është zbulimi i alergeneve ushqimore, ato ushqime për të cilat trupi krijon inflamacion. Çfarë është inflamacioni? Na ka ndodhur të gjithëve të vritemi e …

January 3, 20191 Comment
Uncategorized

Mikrobiota intensiale

Mikrobiota përcaktohet që në lindje. Ekpsozimi i bebes me bakteret në kanalin e lindjes krijon një diversitet më të lartë mikrobial në ditët e para të jetës krahasuar me beben e lindur me sectio cesarea. Bebet ekspozohen në  fillim me mikrobet e lëkurës dhe për pasojë, kanë më pak larmi bakteresh në zorrë.  Mënyra e ushqyerjes përbën një da …

November 30, 20181 Comment
Go top