Studiuesit në Universitetin e Kentucky besojnë se një gjen i caktuar i bën përbërësit në disa perime me shije veçanërisht të hidhur për disa njerëz, kështu që ata shmangin perime ushqyese, të shëndetshme për zemrën si brokoli, lakrat e Brukselit dhe lakrat e tjera. Individë të tillë mund të kenë gjithashtu një ndjeshmëri të ngjashme me çokollatën e errët, kafen dhe birrën.
Njerëzit lindin me dy kopje të një gjeni të shijes të quajtur TAS2R38. Ata që trashëgojnë dy kopje të variantit të quajtur AVI nuk janë të ndjeshëm ndaj hidhërimit të këtyre kimikateve. Por ata që trashëgojnë një kopje të AVI dhe një kopje të PAV janë veçanërisht të ndjeshëm dhe i shohin këto ushqime të hidhura.

Tonia Reinhard, një pedagoge e vjetër në Wayne State University në Detroit dhe drejtoreshë kursi për ushqimin klinik në shkollën e mjekësisë të universitetit, tha se është intriguese që studiuesit e Universitetit të Kentucky identifikuan rajone gjenetike që lidhen me shijen që mund të ndikojnë në zgjedhjet e ushqimit të një personi dhe potencialisht të ndikojnë te zhvillimi i sëmundjeve të caktuara kronike.

“Meqenëse frutat dhe perimet përmbajnë shumë fitonutrientë dhe lëndë ushqyese thelbësore që mund të zvogëlojnë inflamacionin dhe dëmtimin oksidativ – dy proçese kryesore dëmtuese të lidhura me sëmundjet kardiovaskulare, kancerin, diabetin dhe sëmundjet e tjera kronike – gjithçka që ndikon në marrjen dietike të këtyre ushqimeve mund të ndikojë në zhvillimin e sëmundjeve.

Ajo shtoi se njerëzit duhet të mbajnë mend se perceptimi i shijes njerëzore është një proçes kompleks, i cili preket nga shumë ndryshime.

“Eshtë e nevojshme për individët të përpiqen të kuptojnë preferencat e tyre dhe kur janë jo të shëndetshëme, të përdorin funksionin e tyre njohës për të tejkaluar disa prej tyre,” tha ajo.

Annie Mahon, një dietologe e regjistruar në Universitetin Indiana-University Purdue Indianapolis, e quajti studimin e gjeneve që ndikon në preferencat e shijes.

“Këto perime janë burime të mira të fibrave, folateve, si dhe vitaminës C dhe K”, tha Mahon. “Këto lëndë ushqyese janë të rëndësishme për të mbajtur një sistem të shëndetshëm të tretjes dhe imunitetit, si dhe shëndetin e zemrës.”

Ajo tha se opsionet për individët me këtë gjenotip mund të përfshijnë gatimin e perimeve.

“Kjo mund të zvogëlojë hidhërimin dhe për këtë arsye zbulohet se ka një shije të pranueshme,” tha ajo. “Ose individët duhet të gjejnë burime të tjera të atyre lëndëve ushqyese që duhet të jenë mjaft të lehta për tu bërë pasi që ka shumë mundësi të tjera.”

Mahon tha se është gjithashtu e rëndësishme të mbani mend që zvogëlohet ndjeshmëria e shqisave të shijes ndërsa plakemi.

Duis ornare purus dui, ac pellentesque sapien varius ac. Curabitur luctus interdum arcu a gravida. Pellentesque pretium risus non eros consectetur vehicula egestas quis arcu. Nulla a est massa. Nullam id odio in eros egestas commodo nec eget lorem. Proin auctor bibendum velit, ut dapibus orci laoreet ut. Aliquam bibendum elementum tortor, in pretium enim venenatis sed. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Quisque molestie eu ligula vitae pulvinar. In nisl ipsum, viverra vitae porttitor et, euismod et risus. Nunc efficitur eros sit amet mattis lacinia. Sed at massa consequat, fermentum massa nec, dignissim massa.

Share

4 comments

 1. October 14, 2019 at 5:58 pm
  Tyson Bins

  Harum cumque aut dolorum rem iste dolor fugit. Qui delectus dolor nisi placeat facere et voluptas. Quis praesentium ut non libero quidem. Inventore deleniti aut necessitatibus corporis doloremque sint.

 2. October 14, 2019 at 5:58 pm
  Andreanne Hagenes

  Molestiae enim tempora ad ducimus et in nam. Non numquam eveniet veniam ipsa non voluptas. Vel facere autem voluptatibus cum reprehenderit ipsam maxime.

 3. October 14, 2019 at 5:58 pm
  Janelle Kautzer

  Consectetur voluptas aut consequatur sunt excepturi rerum. Optio eum laboriosam dicta temporibus nemo voluptatem est.

  Quidem enim impedit similique quis quidem recusandae. Blanditiis unde ut quam aspernatur quisquam est quisquam. Quia molestiae quas hic aspernatur architecto ducimus sapiente qui.

  Eum vel ut officiis aperiam magni. Tempore voluptates iure sequi ipsum corporis. Accusantium saepe ad ad blanditiis dicta ipsam voluptatem. Itaque voluptas eligendi quia eaque et.

  Vero modi rerum ducimus laboriosam nemo. Aliquam possimus hic adipisci maxime soluta sunt eligendi animi. Impedit voluptas tempora rerum magnam quam non sunt. Ipsum dolores laboriosam qui odit.

  Quibusdam odio ut ea dignissimos ullam ipsa eum voluptas. Magni nulla non voluptas nihil. Eveniet dicta harum consequatur recusandae.

 4. November 10, 2023 at 12:13 pm
  Scrhreora

  sildenafil soft online sildenafil generic 50 mg where to buy sildenafil in canada
  I go to see every day a few web sites and information sites to read content, but this webpage offers feature based articles.

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Go top