Blog

Quinoa "super drithi" i natyres

Quinoa eshte quajtur per shekuj me radhe “super drithi i natyres”. Edhe pse duket, gatuhet dhe shijon si nje drith, quinoa nuk eshte i tille - ne fakt, eshte fruti i thare i nje ereze qe origjinon nga Bolivia dhe Peru. 
Tashme quinoa prodhohet ne Colorado. 
Quinoa eshte e pasur ne 8 aminoacidet esenciale, te cilat gjenden gjithashtu te mishi i kuq, vezet dhe bulmeti. Perparesia e quinoas eshte se ne nje kupe ka vetem 129 kcal, vetem 2 g yndyre dhe 4.6 g fibra. Eshte gjithashtu burim i rendesishem i Kaliumit, Hekurit, Zinkut dhe vitaminave B. 
BENEFITE:
I siguron trupit proteina si ato te mishit. Fibrat parandalojne crregullimet e tretjes dhe forma te ndryshme te kancerit. Kaliumi rregullon funskionin e zemres. Zinku stimulon imunitetin. Hekuri mbron nga anemia. 

Related Posts

Brokoli, një perim sa i ushqyeshëm e plot me vlera, aq edhe me aftësi të larta kurative!
Pse i duam kaq shumë thjerrëzat në dietën tonë?
Brokoli, një perim sa i ushqyeshëm e plot me vlera, aq edhe me aftësi të larta kurative!
Pse i duam kaq shumë thjerrëzat në dietën tonë?
Popular Posts
Dieta trend e modes - KETOGJENIKE

Saturday, March 09, 2019

Ne zbulim te zorres sone - pjesa 1; Dr Matina Cobo

Saturday, March 28, 2020

NO SHADES OF GREY!

Saturday, March 23, 2019