Blog

Duhet te pime sa me shume uje, por pyetja eshte sa?

Mjeket thone qe per nje shendet sa me te plote duhet te konsumojme uje. Qelizat tona nuk mund te funksionojne pa te. Uji ndihmon veshkat te punojne per te prodhuar urinen dhe nxisin zorren per te eleminuar fecet e per t’u pastruar nga toksinat.
Uji mban temperaturen e trupit ne norme.


Ai lubrifikon dhe ruan artikulacionet dhe kycet. Gjithashtu mbron gjithe indet e buta.
Uji eshte thelbesor per gjithe proceset metabolike; nese keni qellim dobesim ose shtim ne peshe, duhet te rrisni sasine ditore qe konsumoni.


Por sa duhet te pime? Uji eleminohet permes frymemarrjes, urinimit, feceve dhe djersitjes, sasi te cilen ne duhet ta zevendesojme. Akademia nderkombetare e shkencave rekomandon konsumimin e 8 gotave uje ne dite per meshkujt (3.6 litra) dhe 6 gotave uje per femrat (2.7 litra).


Ekzistojne disa faktore qe ndryshojne kete sasi:
⁃ stervitja ( ju duhet nje sasi ekstra per te rikuperuar ujin e humbur permes djersitjes)
⁃ Lageshtia ose temperaturat e ngrohta (per te evituar dehidratimin)
⁃ Semundje (nese jeni me grip, vuani nga te vjellat, diarreja apo infeksionet duhet te rrisni sasine e ujit)
⁃ Shtatzeni ose laktacion (gjithashtu te rritet sasia).

Related Posts

Brokoli, një perim sa i ushqyeshëm e plot me vlera, aq edhe me aftësi të larta kurative!
Pse i duam kaq shumë thjerrëzat në dietën tonë?
Brokoli, një perim sa i ushqyeshëm e plot me vlera, aq edhe me aftësi të larta kurative!
Pse i duam kaq shumë thjerrëzat në dietën tonë?
Popular Posts
Dieta trend e modes - KETOGJENIKE

Saturday, March 09, 2019

Ne zbulim te zorres sone - pjesa 1; Dr Matina Cobo

Saturday, March 28, 2020

NO SHADES OF GREY!

Saturday, March 23, 2019