Blog

Pse I Duam Kaq Shumë Thjerrëzat Në Dietën Tonë?

Thjerrëzat janë një nga ushqimet me vlerat më të larta ushqyese. Ja disa argumente:

  • Ulin kolesterolin në gjak duke na mbrojtur nga sëmundjet kardiake dhe duke i mbajtur enët tona të gjakut të pastra.
  • Përmbajnë shumë folate dhe magnez, substanca thelbësore për funksionin e zemrës.
  • Janë të pasura me fibra komplekse që na mbrojnë nga konstipacioni (vështiresia për të dalë jashtë) ose nga sëmundjet inflamatore të zorrës.
  • Ruajnë një nivel të qëndrueshëm të sheqernave në gjak.

    Konsumojini në dietën tuaj të përditshme. Janë ideale edhe për vegjetarianët dhe veganët!

  • 26% e kalorive të thjerrëzave vijnë nga proteinat.
  • Kanë shumë hekur, i cili ndihmon transportin e oksigjenit dhe nutrientëve si dhe rrit metabolizmin.
  • Ndihmojnë në rënien në peshë, sepse kanë vlera të medha nutritive dhe kalorazhi i tyre është shumë I ulet.

Related Posts

Brokoli, një perim sa i ushqyeshëm e plot me vlera, aq edhe me aftësi të larta kurative!
Pse i duam kaq shumë thjerrëzat në dietën tonë?
Brokoli, një perim sa i ushqyeshëm e plot me vlera, aq edhe me aftësi të larta kurative!
Pse i duam kaq shumë thjerrëzat në dietën tonë?
Popular Posts
Dieta trend e modes - KETOGJENIKE

Saturday, March 09, 2019

Ne zbulim te zorres sone - pjesa 1; Dr Matina Cobo

Saturday, March 28, 2020

NO SHADES OF GREY!

Saturday, March 23, 2019